Poprvé jsme se setkala s takzvaným trojjediným mozkem asi před 4 lety na jednom z koučovacích seminářů. Nejdříve údiv, pak porozumění logice a dnes využití i pro normální život. O co jde?
Mozek se neustále vyvíjí
Náš mozek totiž zahrnuje 200 mil. let vývoje, prošel 3 fázemi a skládá se ze tří mozků, které vznikaly postupně a odděleně v rámci evolučního vývoje. Plazí mozek je nejmenší a nejstarší, jde o mozkový kmen, který řídí naše instinkty a pocity. Větší mozek savců a šelem zaujímá mezimozek, ten řídí naši impulsivně – emotivní část jednání a chování a největší velký mozek – takzvaný mozek primátů řídí naše racionální jednání.
Součinnost tří mozků
Každý z těchto mozků produkuje naprosto specifické chování, i když fungují společně. To, který mozek má u konkrétního člověka převahu a moc je dáno obsáhlou genetickou informací, kterou si přinášíme od svých rodičů. Zkušenosti, které jsme získali během milionů let našeho vývoje, jsou v objemu 280 000 normostran textu!
Zde je položen základ našich myšlenkových procesů, našich emocí, citů, našeho jednání. Tato souhra všeho tvoří jedinečnou osobnost každého člověka.
Na co jsou nám užitečné podobné informace? Pokud známe modely chování lidí, kteří disponují ve svém chování převážně jedním ze 3 mozků, nepřekvapí a ani nás nevystresuje reakce nadřízeného, kolegy či podřízeného.
Mozek a jeho tři „U“
Podobně informovaný manažer nebo vedoucí oddělení pak jednoduše rozklíčuje, že v kritické situaci, jako je ohrožení pracovní pozice, množství práce navíc, zadání komplikované práce nebo při aplikaci jakýchkoli změn, když je ohroženo to pravé já se chováme na základě vzorce 3U ! Tedy USTRNUTÍ – ÚTOK – ÚTĚK
Jak se projeví Ustrnutí? Člověk má tzv.okno, není schopen jakkoli zareagovat.
Jak se projeví Útěk? Může jít o útěk z problému a ohrožení do pláče, hysterického záchvatu nebo zhroucení.
Nejčastější reakcí však na pracovištích bývá Útok, v němž chce útočící agresora (nadřízeného, který jen chce kvalitnější a efektivnější práci či aplikace změny) zlikvidovat buď psychicky nebo i fyzicky.
Plazí mozek
Lidé, kteří takto reagují, jsou jen „obětí“ svého plazího mozku, který ve chvíli ohrožení reaguje tím, že se chce zachránit! Proto instinktivně zareaguje jedním z těchto třech způsobů.
V takovém případě je bezva se zamyslet nad tím, zdali změna či „naložení“ nové nebo komplikované práce byla dostatečně vysvětlena a vykomunikována.
Manažer či vedoucí takto získají zpětnou vazbu, kterou by měli vyhodnotit a pro příště stanovit novou strategii.