V různých souvislostech se hodně se hovoří o takzvané emoční inteligenci. Co to vlastně je?
Emoční inteligence – EQ
Je to schopnost sledovat vlastní i cizí pocity a emoce. Rozlišovat je a tyto informace využívat k řízení svého uvažování a jednání. Důležité je při tom vědět, že emoční schopnosti nejsou vrozené, jsou získané! A proto je můžeme účinně rozvíjet.
Kůň ovládá své emoce. Umíte to také?
Emoční schopnosti přitom tvoří 80-100% dovedností, jimiž se vedoucí pracovníci liší od běžných lidí. Výzkumy říkají: skvělý manažer má 80%EQ a jen 20%IQ .EQ je tedy sbírka emočních dovedností, které lze stejně jako všechny ostatní natrénovat. Pokud si je vypěstujeme, potíže s chováním zmizí. Např. pokud se člověk naučí obratně zvládat svůj vztek, všechny jeho problémy se vztekem se vyřeší.
Emoce lze vytrénovat
EQ lze natrénovat dokonce v dospělém věku, tvrzení se opírá o nové odvětví vědy – takzvanou Neuroplasticitu. Vychází z představy, že to, co si myslíme, děláme a čemu věnujeme pozornost, mění strukturu a funkci našeho mozku. Pomocí nácviku tak můžeme měnit svůj mozek.
Jak začít pracovat s EQ? Nejlepší je začít nácvikem pozornosti, tím, že sledujeme pozorně sebe i své okolí a vše si zapisujeme.
Jak mi kouč pomůže?
A pokud Vám emoce opravdu komplikují život a sami si netroufnete je zkrotit , je tady kouč. Naučí Vás speciální techniky pro zvládání těch emocí, které chcete zvládnout.
U vedoucích pracovníků to je nejčastěji vztek v podobě křiku a nervozity. Samozřejmě, někdy je podobné“ vybuzení“ je na místě, ve většině případů však nikoli. Zaměstnanci se obvykle necítí dobře a začínají přemýšlet od odchodu z pracoviště.