Kromě firemního koučinku, kde hlavně řeším komunikaci a motivaci na pracovišti a osobního koučinku, kde klienti přicházejí s požadavkem přizpůsobení se změně nebo zvýšení sebevědomí ve vztahu i na pracovišti – věnuji se i koučinku přesvědčivého projevu. Co to znamená?
Málokdo v dnešní uspěchané době používá správně svůj hlas, jeho intonaci a intenzitu či správnou výslovnost . Viděla jsem mnoho přednášek či prezentací, kdy skvělou myšlenku naprosto shodil špatný mluvený projev a špatná struktura řeči. Náš mozek má totiž omezenou kapacitu vnímání,reaguje na emoce a příběhy a také na hlas jako mocný nástroj komunikace.
Praktické cvičení pro život
Na nedávném školení pro jednu příspěvkovou organizaci, jejíž zaměstnanci mají v popisu práce odprezentovat jisté množství návrhů či projektů třetí straně – jsem se setkala s mladým mužem. Nazvěme ho třeba Martin. Po teoretické části koučinku s názvem Jak zajímavě, přesvědčivě a bez trémy prezentovat přichází na řadu část praktická. I Martin si nachystal předem zadaný úkol a začal. Zůstal však k překvapení všech v místnosti sedět za počítačem. A vznikla debata…Proč se krásný, vysoký, štíhlý muž se znělým hlasem schovává? Byl přístupný společné diskusi na toto téma…
Většinou za to může dětsví
Obvykle totiž tyto situace mají svůj základ v dětství. Smějete se? Nesmějte se…Martin si totiž vzpomněl jak na Střední umělecké škole stál modelem spolužákům při hodině kreslení. Stál nahý, zády ke třídě, s rukou vztyčenou. Po nějaké době se však probudil na zemi..omdlel. Nic se mu nestalo, ale tento zážitek natolik ovlivnil jeho život, že od té doby nechtěl nic nikde prezentovat. A když – tak jen za stolem, pultem nebo počítačem.
Během individuálního koučování jsme tento „problém“ pojmenovali a odblokovali. A Martin se stal skvělým a vyhledávaným prezentérem.