Větu v titulku může vyřknout jak podřízený zaměstnanec, tak nadřízený malý či velký šéf. V obou případech to není dobře, vždyť v práci trávíme více než polovinu našeho života…
Mít jasno. Vidět, cítit, slyšet!
Následující řádky čtenáři objasní, co lze v takovém případě dělat. Tři základní otázky u většiny koučovacích technik zní: co vidíš? slyšíš? cítíš? Vypadají na první pohled nezáludně, ale odpovědi na ně se hledají mnohokrát velmi těžce.
Zkuste se vcítit do Vašeho vedoucího odboru, náměstka či ředitele a podívat se na sebe jejich očima…zjistíte, že to není vůbec jednoduché a že vlastně nevíte, jak Vás Váš nadřízený vidí, za co Vás obdivuje a respektuje , případně co k Vám cítí.
Máte zpětnou vazbu?
Ona totiž zpětná vazba je pro určitý typ lidí velmi těžká, neumí se na sebe podívat očima šéfa a mohou dělat stále stejné chyby a motat se v začarovaném kruhu.
Váží si Vás váš šéf?
Stejně to funguje obráceně – setkávám se s manažery, řediteli i vedoucími odborů, kteří cítí jistou nespokojenost či napětí ve firmě či organizaci nebo instituci, ale neumějí říci proč…znamená to, že nikdy se moc nezajímali o to, co jejich podřízení cítí, co prožívají, jak vážně a s profesionální úctou berou jejich nápady či úkoly.
Ženy na pracovišti
Složitá situace bývá v kolektivech, kde převládají osoby ženského pohlaví – tedy ve školském prostředí všech stupňů. Pokud takovému například pedagogickému kolektivu učitelek nevelí dostatečně sofistikovaný a manažerskými dovednostmi oplývající šéf či šéfka, může docházet k velkému napětí, nespokojenosti zkrátka k „blbé“ náladě či atmosféře.
Mnohokrát ani nejde o podstatné pracovní záležitosti, ale jen o nedostatečnou či špatnou komunikaci. V této chvíli přichází kouč, použije techniky zpětné vazby a prožívání společně s vizualizací a se atmosféra začne měnití…Nejde to ovšem ze dne na den a také „to“ bolí…práce s myšlenkami, emocemi a jejich zvládnutím je těžká „makačka“. Ale výsledek stojí za to!
Pro skvělé výsledky se do práce musíte těšit!
Máte pocit, že se na Vašem pracovišti špatně komunikuje, kolegové se necítí dobře a šéf či šéfka Vás řídí direktivně? Nastavte mu/jí zrcadlo, ráda přijedu a předvedu koučovací techniky, které Vaše pracoviště změní… a Vy se opět budete těšit do práce.